This 3.0 AT (255 hp) engine was fitted in the Y32 Hardtop, which was produced by Nissan from 1991 to 1995. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 343Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2960cm3 |
| Engine power | 255bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4800mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1905kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.