This 3.0 T AT (280 hp) engine was fitted in the Y34 Sedan, which was produced by Nissan from 1999 to 2004. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5010mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1510mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 379litre |
| Kerb weight | 1660kg |
| Gross weight | 2190kg |
| Max. boot capacity | 379litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2988cm3 |
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 387Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 12.2m |
| Average | 13.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.