This 3.8 GR6 (570 hp) engine was fitted in the R35 [3-й Restyling] Coupe, which was produced by Nissan from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1370mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1590mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 105mm |
| Kerb weight | 1752kg |
| Gross weight | 2200kg |
| Displacement | 448kg |
| Front/rear axle load | 1080/1165kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3799cm3 |
| Engine power | 570bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 95.5mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 637Nm |
| RPM at max torque | 3600up to 5 800 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 315km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 2.8second |
| Fuel tank capacity | 74litre |
| Emission standard | EURO V |
| City fuel consumption per 100 km | 16.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Cruising range | from 440 to 840km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Self-adjusting shock absorbers |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Self-adjusting shock absorbers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 12.1m |
| City | 20.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.6 litres / 100km |
| Average | 14 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.