This 3.8 AMT (485 hp) engine was fitted in the R35 Coupe, which was produced by Nissan from 2007 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Fuel tank capacity | 74litre |
| Cruising range | from 400 to 810km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 310km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.5second |
| Displacement | 3799cm3 |
|---|---|
| Engine power | 485bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 587Nm |
| RPM at max torque | 3200up to 5 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95.5mm |
| Stroke | 84.4mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4650mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1371mm |
| Wheelbase | 2781mm |
| Front track | 1589mm |
| Rear track | 1600mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1739kg |
| Gross weight | 2207kg |
| Min. boot capacity | 315litre |
| Max. boot capacity | 315litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 22 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 14.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.