This 2.5 dCi MT L2H2 (120 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Van, which was produced by Nissan from 2003 to 2010. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 930 to 1 280km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 144km/h |
| Displacement | 2464cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 14.11m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 5399mm |
| Width | 1990mm |
| Height | 2486mm |
| Wheelbase | 3578mm |
| Front track | 1740mm |
| Rear track | 1725mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1894kg |
| Gross weight | 3500kg |
| Displacement | 1606kg |
| Front/rear axle load | 1850/2060kg |
| Permitted road-train weight | 2000kg |
| Cargo area (L × W × H) | 3214x1764x1912mm |
| Loading height | 540mm |
| Cargo compartment volume | 10.8m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, Spring, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.