This 2.4 AT 4WD (145 hp) engine was fitted in the W30 Minivan 5-doors, which was produced by Nissan from 1993 to 1996. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 510 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 2389cm3 |
|---|---|
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 192Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 89mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4610mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1905mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1620kg |
| Gross weight | 2380kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.