This 1.2 Xtronic (79 hp) engine was fitted in the N17 Sedan, which was produced by Nissan from 2012 to 2014. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 41litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1198cm3 |
|---|---|
| Engine power | 79bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 106Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4425mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1030kg |
| Gross weight | 1305kg |
| Displacement | 275kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 5.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.