This 2.0 MT (150 hp) engine was fitted in the C34 Hardtop, which was produced by Nissan from 1993 to 1994. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 178Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 69.7mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Injection type | Multi-point injection |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Hardtop |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1400kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Cruising range | from 650 to 1 120km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Cylindrical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Trailing arms, Helical springs, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.