This 2.5 T AT (280 hp) engine was fitted in the C35 Sedan, which was produced by Nissan from 1997 to 2002. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4765mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Kerb weight | 1460kg |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2498cm3 |
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 71mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 333Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Cruising range | from 640km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.