This 2.0 AT (113 hp) engine was fitted in the F31 [Restyling] Coupe, which was produced by Nissan from 1988 to 1992. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 163Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 113bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 69.7mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4695mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1370mm |
| Wheelbase | 2615mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1360kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Cruising range | from 540 to 810km |
| Top speed | 180km/h |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Number of gears | 4 |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.