This 1.5 MT (108 hp) engine was fitted in the 1 generation X-Gear minivan 5-doors, which was produced by Nissan from 2007 to 2011. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 108bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 148Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 78.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4270mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1475mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1134kg |
| Gross weight | 1534kg |
| Displacement | 400kg |
| Min. boot capacity | 383litre |
| Max. boot capacity | 1548litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 7.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.