This 1.5 MT (105 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Nissan from 1994 to 1999. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4285mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1275kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1497cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 73.6mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.2m |
| Average | 7.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.