This 2.0 AT 4WD (150 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Nissan from 1994 to 1999. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 167Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4225mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1310kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 9.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.