This 1.2 MT (60 hp) engine was fitted in the K10 [2-й Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Nissan from 1989 to 1991. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Cruising range | from 530 to 770km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 152km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1235cm3 |
|---|---|
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 96Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 8.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3735mm |
| Width | 1559mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 1389mm |
| Front track | 1345mm |
| Rear track | 1335mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 750kg |
| Gross weight | 1200kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.