This 1.0 MT (54 hp) engine was fitted in the K10 Hatchback (3-door), which was produced by Nissan from 1982 to 1985. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 76Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 998cm3 |
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 68mm |
| Stroke | 68mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3735mm |
| Width | 1559mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 1389mm |
| Front track | 1345mm |
| Rear track | 1335mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 750kg |
| Gross weight | 1200kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 40litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Cruising range | from 610 to 950km |
| Top speed | 140km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 8.7m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5 litres / 100km |
| Average | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.