This 1.0 CVT (60 hp) engine was fitted in the K11 [2-й Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Nissan from 1999 to 2002. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 80Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 998cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 63mm |
| Stroke | 71mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3695mm |
| Width | 1585mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Front track | 1360mm |
| Rear track | 1325mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 960litre |
| Min. boot capacity | 206litre |
| Gross weight | 1390kg |
| Kerb weight | 900kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Cruising range | from 560 to 840km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.