This 2.0 MT (140 hp) engine was fitted in the A32 Sedan, which was produced by Nissan from 1995 to 2000. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1510mm |
| Kerb weight | 1431kg |
| Gross weight | 2005kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 177Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 73.3mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 570 to 960km |
| Top speed | 201km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Helical springs |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.