This 3.5 AT (255 hp) engine was fitted in the A33 [Restyling] Sedan, which was produced by Nissan from 2002 to 2004. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Cruising range | from 680 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 3498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 255bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 345Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4915mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2825mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1610kg |
| Gross weight | 2062kg |
| Min. boot capacity | 440litre |
| Max. boot capacity | 440litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.