This 3.0 MT (200 hp) engine was fitted in the A33 Sedan, which was produced by Nissan from 2000 to 2005. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 271Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2988cm3 |
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | from 6 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4920mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1510mm |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Kerb weight | 1425kg |
| Gross weight | 2035kg |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 530 to 950km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.