This 1.7 CDTI MT (125 hp) engine was fitted in the J Sports Tourer wagon, which was produced by Opel from 2009 to 2015. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Cruising range | from 1 040 to 1 400km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| Displacement | 1686cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 2 700 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4698mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1535mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Front track | 1544mm |
| Rear track | 1558mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1393kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 567kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1550litre |
| Front/rear axle load | 980/1020kg |
| Permitted road-train weight | 3360kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 6.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
| Average | 5.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.