This 1.4 T AT (150 hp) engine was fitted in the K Hatchback 5 doors hatchback, which was produced by Opel from 2015 to 2017. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4370mm |
| Width | 1809mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Front track | 1548mm |
| Rear track | 1565mm |
| Kerb weight | 1263kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 1210litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Cruising range | from 580 to 870km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 1399cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 245Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 74mm |
| Stroke | 81.3mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion, Spring, With the effect of torque steer |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.