This 1.6 Turbo MT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation Cabriolet, which was produced by Opel from 2013 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4696mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2965mm |
| Front track | 1587mm |
| Rear track | 1587mm |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 750litre |
| Kerb weight | 1733kg |
| Gross weight | 2140kg |
| Displacement | 407kg |
| Front/rear axle load | 1150/1010kg |
| Permitted road-train weight | 3440kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 4 250 to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 1650up to 4 250 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 222km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Emission standard | EURO V |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Cruising range | from 700 to 1 060km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.2m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.