This 1.4 MT (90 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Tour Tramp minivan 5-doors, which was produced by Opel from 2005 to 2011. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 650 to 980km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Displacement | 1364cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 125Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 73.4mm |
| Stroke | 80.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.25m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4332mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2716mm |
| Front track | 1417mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1235kg |
| Gross weight | 1725kg |
| Displacement | 490kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 3050litre |
| Permitted road-train weight | 2725kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.