This 1.3 CDTI Easytronic (75 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Van, which was produced by Opel from 2005 to 2011. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 880 to 1 160km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 152km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.5second |
| Displacement | 1248cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 69.6mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.25m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4322mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2716mm |
| Front track | 1417mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Displacement | 520kg |
| Permitted road-train weight | 2840kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1787x1348x913mm |
| Loading height | 550mm |
| Cargo compartment volume | 2390m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 5.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.