This 1.6 CDTI MT L2H1 (105 hp) engine was fitted in the D Van, which was produced by Opel from 2011 to 2017. In addition to this engine, 20 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4740mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3105mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1530mm |
| Kerb weight | 1370kg |
| Gross weight | 2370kg |
| Displacement | 1000kg |
| Permitted road-train weight | 3670kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2170x1714x1305mm |
| Loading height | 545mm |
| Cargo compartment volume | 4.2m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1589cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 290Nm |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 80.5mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 900 to 1 280km |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 7.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.