This 1.4i MT (60 hp) engine was fitted in the B Hatchback (5-door), which was produced by Opel from 1993 to 2000. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Cruising range | from 450 to 820km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 155km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1389cm3 |
|---|---|
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 103Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 77.6mm |
| Stroke | 73.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3729mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Front track | 1387mm |
| Rear track | 1388mm |
| Ground clearance | 136mm |
| Kerb weight | 875kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Displacement | 495kg |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 1150litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.