This 1.7 CDTI MT (100 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Van van, which was produced by Opel from 2003 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Fuel tank capacity | 44litre |
| Cruising range | from 700 to 1 160km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Displacement | 1686cm3 |
|---|---|
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2300RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.45m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 3839mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2491mm |
| Front track | 1429mm |
| Rear track | 1420mm |
| Kerb weight | 1175kg |
| Gross weight | 1405kg |
| Min. boot capacity | 1060litre |
| Max. boot capacity | 1060litre |
| Cargo area (L × W × H) | 1309x1320x857mm |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.4 litres / 100km |
| Average | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.