This 1.3 CDTI ecoFLEX Start/Stop MT (95 hp) engine was fitted in the D [Restyling] Van van, which was produced by Opel from 2010 to 2017. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 3litre |
| Fuel tank capacity | 40litre |
| Cruising range | from 930 to 1 250km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| Displacement | 1248cm3 |
|---|---|
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 69.6mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.55m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 3999mm |
| Width | 1713mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2511mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1478mm |
| Kerb weight | 1350kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 550kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1250x1264x538mm |
| Loading height | 924mm |
| Cargo compartment volume | 0.92m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 4.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 3.7 litres / 100km |
| Average | 3.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.