This 2.0 MT (116 hp) engine was fitted in the A Sport crossover 3-doors, which was produced by Opel from 1992 to 1998. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 170Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4207mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1698mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1485mm |
| Rear track | 1490mm |
| Ground clearance | 184mm |
| Max. boot capacity | 1160litre |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Kerb weight | 1580kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 660 to 940km |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Axle, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 12.1m |
| City | 14.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.