This 2.0 GT MT (264 hp) engine was fitted in the 2 generation Roadster, which was produced by Opel from 2006 to 2009. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1813mm |
| Length | 4100mm |
| Height | 1274mm |
| Wheelbase | 2415mm |
| Front track | 1543mm |
| Min. boot capacity | 141litre |
| Rear track | 1561mm |
| Kerb weight | 1406kg |
| Gross weight | 1625kg |
| Displacement | 219kg |
| Max. boot capacity | 141litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 353Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 229km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 350 to 650km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 11 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.