This 2.8 V6 Turbo MT 4x4 (325 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] OPC Sports Tourer wagon 5-doors, which was produced by Opel from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 440 to 890km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| Displacement | 2792cm3 |
|---|---|
| Engine power | 325bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Maximum torque | 435Nm |
| RPM at max torque | 5250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4913mm |
| Width | 1856mm |
| Height | 1526mm |
| Wheelbase | 2737mm |
| Front track | 1587mm |
| Rear track | 1590mm |
| Kerb weight | 1930kg |
| Gross weight | 2465kg |
| Displacement | 535kg |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Max. boot capacity | 1530litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.