This 1.4 Turbo ecoFLEX MT (140 hp) engine was fitted in the 1 generation Liftback 5-doors, which was produced by Opel from 2008 to 2014. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 1 000 to 1 520km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| Displacement | 1364cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | from 4 900 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1850up to 4 900 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 72.5mm |
| Stroke | 82.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4830mm |
| Width | 1856mm |
| Height | 1498mm |
| Wheelbase | 2737mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1587mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1485kg |
| Gross weight | 2090kg |
| Displacement | 605kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 1465litre |
| Permitted road-train weight | 3340kg |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.5 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.