This 2.0 BiTurbo CDTI AT 4x4 (195 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan (4-door), which was produced by Opel from 2008 to 2014. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 830 to 1 350km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9second |
| Displacement | 1956cm3 |
|---|---|
| Engine power | 195bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 90.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4830mm |
| Width | 1856mm |
| Height | 1498mm |
| Wheelbase | 2737mm |
| Front track | 1585mm |
| Rear track | 1587mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1788kg |
| Gross weight | 2310kg |
| Displacement | 522kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1010litre |
| Permitted road-train weight | 4110kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.