This 3.0 DTI MT 4WD (159 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Crossover 3-doors, which was produced by Opel from 1998 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4365mm |
| Width | 1835mm |
| Height | 1835mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 2070litre |
| Min. boot capacity | 770litre |
| Kerb weight | 1990kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Displacement | 610kg |
| Permitted road-train weight | 5600kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2999cm3 |
| Engine power | 159bhp |
| RPM at max power | to 3 900RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95.4mm |
| Stroke | 104.9mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 333Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Cruising range | from 610 to 940km |
| Emission standard | EURO II |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| City | 16.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 12.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.