This 3.1 TD MT 4WD (114 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by Opel from 1992 to 1998. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 260Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 3059cm3 |
| Engine power | 114bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95.4mm |
| Stroke | 107mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4680mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1840mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 2558litre |
| Min. boot capacity | 1464litre |
| Kerb weight | 1985kg |
| Gross weight | 2600kg |
| Permitted road-train weight | 5600kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.6second |
| Fuel tank capacity | 85litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Cruising range | from 710 to 910km |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.