This 2.5 CDTI MT L2H1 (99 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Chassis 4-doors, which was produced by Opel from 2003 to 2010. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 750 to 1 010km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 133km/h |
| Displacement | 2463cm3 |
|---|---|
| Engine power | 99bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 14m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5369mm |
| Width | 1990mm |
| Height | 2200mm |
| Wheelbase | 3578mm |
| Front track | 1740mm |
| Rear track | 1725mm |
| Kerb weight | 1662kg |
| Gross weight | 3500kg |
| Displacement | 1838kg |
| Body type | Chassis |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.