This 2.5 CDTI MT L1H1 (115 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Combi van 5-doors, which was produced by Opel from 2003 to 2010. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 750 to 1 010km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 143km/h |
| Displacement | 2463cm3 |
|---|---|
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 290Nm |
| RPM at max torque | 1600RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4899mm |
| Width | 1990mm |
| Height | 2230mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Front track | 1740mm |
| Rear track | 1725mm |
| Kerb weight | 1906kg |
| Gross weight | 2800kg |
| Displacement | 894kg |
| Permitted road-train weight | 4800kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1891x1764x1670mm |
| Loading height | 509mm |
| Cargo compartment volume | 5.2m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.