This 2.3 CDTI Euro4 MT FWD L1H1 (100 hp) engine was fitted in the 2 generation Van, which was produced by Opel from 2010 to 2017. In addition to this engine, 52 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 830 to 1 100km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 134km/h |
| Displacement | 2298cm3 |
|---|---|
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 285Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 2 000 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 5048mm |
| Width | 2070mm |
| Height | 2307mm |
| Wheelbase | 3182mm |
| Front track | 1750mm |
| Rear track | 1730mm |
| Kerb weight | 1806kg |
| Gross weight | 2800kg |
| Displacement | 994kg |
| Permitted road-train weight | 4800kg |
| Cargo area (L × W × H) | 2583x1765x1581mm |
| Loading height | 563mm |
| Cargo compartment volume | 8m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 9.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.