This 2.3 TD AT (101 hp) engine was fitted in the A [Restyling] Sedan, which was produced by Opel from 1986 to 1994. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 215Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2260cm3 |
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | from 4 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4687mm |
| Width | 1772mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 870litre |
| Gross weight | 1895kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Kerb weight | 1345kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 780 to 1 300km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 8.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.