This 2.0 MT (115 hp) engine was fitted in the A Sedan, which was produced by Opel from 1986 to 1990. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 630 to 1 190km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | from 5 400RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4687mm |
| Width | 1772mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1445mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1196kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 870litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.