This 2.5 MT (170 hp) engine was fitted in the B [Restyling] Sedan, which was produced by Opel from 1999 to 2003. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1775mm |
| Length | 4900mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1525mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 830litre |
| Kerb weight | 1600kg |
| Gross weight | 2170kg |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2498cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 227Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 81.6mm |
| Stroke | 79.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Cruising range | from 510 to 950km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 17.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 12.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.