This 2.5 DT MT (130 hp) engine was fitted in the B Sedan, which was produced by Opel from 1994 to 1999. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4787mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1514mm |
| Rear track | 1528mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1520kg |
| Gross weight | 2065kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2498cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 82.8mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Cruising range | from 820 to 1 340km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.95m |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.