This 3.0 AT (177 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Opel from 1988 to 1993. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4845mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2730mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 930litre |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1455kg |
| Gross weight | 2005kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2969cm3 |
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | from 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 69.8mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 490 to 1 010km |
| Top speed | 208km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.3second |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Front brakes | Disc |
| Rear suspension | Helical springs |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.