This 2.2 6MT (155 hp) engine was fitted in the C [Restyling] Hatchback, which was produced by Opel from 2005 to 2008. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1798mm |
| Length | 4651mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1536mm |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Rear track | 1525mm |
| Max. boot capacity | 1410litre |
| Kerb weight | 1495kg |
| Gross weight | 2020kg |
| Ground clearance | 155mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2198cm3 |
| Engine power | 155bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 550 to 920km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.92m |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.