This 1.9 CDTI AT (150 hp) engine was fitted in the C Hatchback, which was produced by Opel from 2003 to 2005. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4636mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1536mm |
| Rear track | 1525mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 1410litre |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Gross weight | 2205kg |
| Kerb weight | 1636kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1910cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 315Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 2 750 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 209km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Cruising range | from 770 to 1 180km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.92m |
| City | 9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.9 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.