This 2.2 DTI MT (116 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Opel from 1996 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4670mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1757mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1610mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Max. boot capacity | 3765litre |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Kerb weight | 1735kg |
| Gross weight | 2430kg |
| Displacement | 695kg |
| Permitted road-train weight | 4430kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2171cm3 |
| Engine power | 116bhp |
| RPM at max power | from 3 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 98mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Cruising range | from 700 to 1 030km |
| Emission standard | EURO II |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.