This 2.2 MT (147 hp) engine was fitted in the 1 generation Targa 2-doors, which was produced by Opel from 2000 to 2005. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Fuel tank capacity | 36litre |
| Cruising range | from 290 to 560km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Displacement | 2198cm3 |
|---|---|
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 203Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94.6mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 3786mm |
| Width | 1708mm |
| Height | 1117mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1488mm |
| Kerb weight | 945kg |
| Gross weight | 1150kg |
| Displacement | 205kg |
| Min. boot capacity | 206litre |
| Max. boot capacity | 206litre |
| Body type | Targa |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.