This 1.4 AT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Opel from 1994 to 2000. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 125Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1389cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77.6mm |
| Stroke | 73.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3922mm |
| Width | 1604mm |
| Height | 1340mm |
| Wheelbase | 2429mm |
| Front track | 1387mm |
| Rear track | 1388mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Gross weight | 1470kg |
| Kerb weight | 1075kg |
| Displacement | 395kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 182km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Cruising range | from 400 to 720km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.