This 2.5 MT (170 hp) engine was fitted in the A Hatchback, which was produced by Opel from 1988 to 1995. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 233km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.8second |
| Displacement | 2489cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 227Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4352mm |
| Width | 1706mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1437mm |
| Rear track | 1432mm |
| Kerb weight | 1285kg |
| Gross weight | 1775kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 1290litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.