This 1.7 TD MT (82 hp) engine was fitted in the A Sedan, which was produced by Opel from 1988 to 1995. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 168Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1686cm3 |
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | from 4 400RPM |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4432mm |
| Width | 1706mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1426mm |
| Rear track | 1423mm |
| Max. boot capacity | 840litre |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1169kg |
| Gross weight | 1690kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 176km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 5.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.